Zadzwoń do nas: (847) 763-8500
Wybierz język

Immigration Law Associates, P.C. logo

Ogólne Wymagania

Immigration Law Associates, P.C. serdecznie zaprasza na poufną konsultację wszystkie osoby zainteresowane otrzymaniem obywatelstwa. Nasi doświadczeni adwokaci i lata praktyki pomogą Ci w zrealizowaniu tego celu. Ponieważ istnieje wiele błędnych wiadomości o procesie naturalizacyjnym załączamy te najczęściej spotykane, jak również poprawną informację która może pomóc wam w podjęciu decyzji o staraniu się o obywatelstwo.

Pogłoska: Aplikanci którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych dłużej niż 15 lub 20 lat i mają ponad 50 lub 55 lat nie muszą zdawać egzaminu

Przepisy powiadamiają że osoby które ukończyły 50 lat i mieszkały w Stanach Zjednoczonych jako legalni rezydenci przez ostatnie 20 lat, lub osoby które ukończyły 55 lat i mieszkały w Stanach Zjednoczonych jako legalni rezydenci przez ostatnie 15 lat, nie muszą zdawać egzaminu z języka angielskiego.  Muszą jednak zdać egzamin z historii w swoim rodzimym języku za pomocą tłumacza którego mogą przyprowadzić ze sobą na rozmowę.  Istnieje również wyjątek dla aplikantów którzy ukończyli 65 lat i mieszkali w Stanach Zjednoczonych przez przynajmniej 20 lat.  Mogą wziąść łatwiejszą wersję egzaminu z innego zestawu pytań.

Pogłoska: Jeśli potrafisz odpowiedzieć na wszystkie pytania wzięte z aplikacji o obywatelstwo, przejdziesz egzamin z języka anglieskiego bez problemu.

Prawo wymaga generalnej znajomości języka anglieskiego od aplikanta.  Egzaminator może rozmawiać z aplikantem na różne tematy, nie tylko zadawać pytania z aplikacji, żeby zbadać jego umiejętność władania angielskim.

Pogłoska: Twoja jedyna szansa na zmianę nazwiska istnieje w czasie ubiegania się o obywatelstwo

Formularz N-400 daje Ci opcję zmiany imienia lub nazwiska.  Nie jest to jednak jedyny sposób na ich zmianę. Imię lub nazwisko może być zmienione w każdej chwili przez wniesienie odpowiedniego wniosku do sądu spadkowego (probate court).

Pogłoska: Opuszczenie Stanów Zjednocznoych na okres krótszy niż rok nie będzie problemem

Wszystkie podróże dłuższe niż 6 miesięcy lecz krótsze niż rok są brane pod uwagę.  Aplikant musi udowodnić że nie porzucił stałego zamieszkania w Stanach Zjednoczonych podczas takiej podróży. Niektóre z elementów na które Biuro Imigracyjne zwraca uwagę to czy aplikant miał pozwolnie od pracodawcy na długi urlop, czy pozostawił dom lub samochód w Stanach Zjednoczonych, czy jego rodzina podróżowała z nim, czy pracował za granicą, i czy utrzymywał konto bankowe w Stanach Zjednoczonych podczas jego nieobecności.

Pogłoska: Pozwolenia na ponowny wjazd do Stanów Zjednoczonych (reentry permit) usprawiedliwiają podróże dłuższe niż rok

Pozwolenia na ponowny wjazd umożliwiają powrót do Stanów Zjednoczonych po długich podróżach ale nie usprawiedliwiają ich w zakresie starania się o obywatelstwo. Aplikant musi dalej udowodnić że zadowolił wymaganie fizycznego zamieszkania w Stanach Zjednoczonych przez określony czas.

Pogłoska: „Areszt” poza granicami Stanów Zjednoczonych się nie liczy

Wszystkie areszty muszą być podane na aplikacji, włącznie z tymi które stały się poza granicami Stanów Zjednoczonych. Biuro Imigracyjne ma prawo sprawdzić cały kriminalny rekord aplikanta.

Pogłoska: Sprawy kriminalne które były oddalone („dismissed”) po ukończeniu okresu próbnego („probation”) nie liczą się jako skazanie

Nawet jeśli sprawa jest ewentualnie oddalona, sam fakt że osoba była poddana okresowi próbnemu jest orzeczeniem winy i jest uważany za skazanie przy staraniu się o obywatelstwo.

Pogłoska: Nadzór („supervision”) nie jest skazaniem

Istnieje tu ta sama sytuacja co z okresem próbnym – fakt że jesteś pod nadzorem sądu jest orzeczeniem winy, a więc skazaniem.

Pogłoska: Zatrzymanie lub pobranie odcisków palcy nie jest aresztem jeżeli prokurator nie wniesie zarzutu do sądu

Jeżeli policia, wbrew Twojej woli, zatrzyma lub zabierze Cię na przesłuchanie, jest to uważane aresztem. Tak samo jesteś pod aresztem jeżeli policja weźmie odciski Twoich palców.

Pogłoska: Nie musisz podać przestępstw które zdarzyły się ponad pięć lat temu

Nawet jeśli przestępstwo zdarzyło się ponad pięć lat temu, powinno być podane na aplikacji ponieważ Biuro Imigracyjne ma prawo brać go pod uwagę.  To samo obowiązuje areszty które nie zakończyły się skazaniem.