Zadzwoń do nas: (847) 763-8500
Wybierz język

Immigration Law Associates, P.C. logo

PERM

Amerykańskie firmy mogą sponsorować pracowników na zieloną kartę jeżeli dostosują się do określonej procedury. Większość zawodów wymaga otrzymania certyfikatu Departamentu Pracy potwierdzającego brak Amerykańskich pracowników na dane stanowisko. Taki certyfikat może być uzyskany dopiero po przeprowadzeniu intensywnej rekrutacji która udowodni że firma nie była w stanie znaleść kwalifikowanej osoby na oferowane stanowisko. Ten pierwszy etap w sponsorowaniu przez pracę, czyli otrzymanie certyfikatu Departamentu Pracy, nazywa się PERM.

Warto pamiętać że niektóre zawody nie wymagąją certyfikatu Departamentu Pracy ponieważ brak Amerykańskich pracowników w tych zawodach jest uznany ogólnie. Do tej kategorii zaliczają się pielęgniarki, fizjoterapeuci, lekarze pracujący w wyszczególnionych rejonach, osoby z wyjątkową zdolnością i międzynarodowym uznaniem, oraz kierownicy międzynarodowych firm.

Po otrzymaniu certyfikatu Departamentu Pracy, pracodawca może przejść do drugiego etapu sponsorowania, czyli złożenia petycji I-140 w Biurze Imigracyjnym wraz z dokumentami potwierdzającymi finansową stabilność firmy oraz kwalifikacje pracownika na oferowane stanowisko. Petycja I-140 musi być złożona w ciągu 180 dniu po zatwierdzeniu certyfikatu Departamentu Pracy.

Ostatnim etapem w sponsorowaniu przez pracę jest złożenie aplikacji o zieloną kartę przez sponsorowanego pracownika. Ponieważ sponsorowanie na pracę jest podzielone na różne kategorie w zależności od kwalifikacji pracownika, okres oczekiwania na złożenie ostatniego etapu jest zależny od kategorii w której dana osoba jest sponsorowana. Niektóre kategorie, takie jak pracownicy z dyplomem magistra, mogą równoczesnie zaliczyć drugi i trzeci etap. Natomiast pracownicy z małym doświadczeniem muszą odczekać parę lat po zakończeniu drugiego etapu zanim mogą starać się o zieloną kartę.